ثبت اختراع کامپوزیت متوقف کننده خونریزی در بوشهر

14 شهريور 1402
کامپوزیت متوقف کننده خون‌ریزی بدن که با استفاده از استخوان و جوهر ماهی مرکب تولید شده است، توسط پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ثبت اختراع شد.

رئیس مرکز تحقیقات زیست فناوری دریایی خلیج فارس در گفت‌وگو با روابط عمومی معاونت تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، گفت: کامپوزیت مورد اختراع دارای عملکرد هموستاتیک بسیار مطلوبی است و در مدت زمان کوتاه بدون ایجاد عوارضی مانند سوختگی، منجر به توقف خونریزی می‌گردد. همچنین کامپوزیت مورد اختراع در مواجهه با گلبول‌های قرمز دارای اثرات زیست‌سازگاری بسیار مطلوبی است.

دکتر صفیه مؤمنی با اشاره به اهمیّت کاهش میزان خونریزی، نیاز شدید به پیشرفت و ساخت انواع عوامل متوقف‌کننده یا کاهش دهنده‌های خونریزی وجود دارد، اضافه‌کرد: امروزه ماده‌هایی که در بازار هستند یا عملکرد آنها خیلی مناسب نیست یا بسیار گران قیمت هستند، بنابراین توقف سریع خون‌ریزی با استفاده از عوامل متوقف‌کننده مؤثر(hemostatic agent)، برای بهبود بیماران آسیب دیده ضروری است تا خونریزی را کنترل کنند و آسیب‌های جانبی را کاهش دهند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، افزود: در این کامپوزیت، از ترکیبCB‌  (کیتین و کربنات کلسیم استخوان ماهی مرکب) وCFI ‌  (نانو ذرات جوهر ماهی مرکب) ماده جدیدی ساخته می‌شود که همان عامل هموستاتیک یا عامل منعقدکننده خون است.

دکتر مؤمنی با اشاره به اتمام مرحله آزمایش حیوانی این پژوهش، گفت: یکی از عملکردهای خیلی مؤثر این ماده بر روی کبد است و چون در بافت کبد مویرگ‌های ریزی وجود دارد و قابل بخیه زدن نیست، این کامپوزیت می‌تواند بسیار مؤثر و حیاتی باشد که در آزمایش‌های حیوانی که بر روی کبد موش صورت گرفته، عملکرد آن بسیار مطلوب بوده است.

عضو تیم پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، خاطر‌نشان‌کرد: پس از طی مرحله آزمایشات بالینی می‌توان این کامپوزیت ساخته شده از موجود دریایی را به صورت محصولات تجاری پزشکی تولید و با قیمت بسیار مناسبی راهی بازار داخلی و خارجی کرد.

یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در جهان خونریزی‌های شدید ناشی از تصادفات جاده‌ای، حوادث، قطع عضو در میدان جنگ و جراحی‌ها هستند که فرایند‌های طبیعی بدن نمی‌تواند در زمان کوتاه و مناسب خون‌ریزی‌ها را متوقف سازند و موجب از دستن رفتن خون به مقدار زیادی می‌شوند.

انتهای پیام/ ر.ف


کلمات کلیدی:
ثبت_اختراع     کامپوزیت     متوقف_کننده_خونریزی    

تاریخ بروز رسانی:   14 شهريور 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >